dk zakrzow2 W sobotę i niedzielę ( 18 i 19 listopada 2017 r. ) rodziny Domowego Kościoła z parafii św. Macieja w Andrychowie wzięły udział w dniach skupienia w ośrodku Caritasu w Zakrzowie niedaleko Kalwarii Zebrzydowskiej. To pięknie położone wśród gór miejsce zachwyca widokami, ale też pozwala oderwać się od codziennych spraw, wyciszyć się i spojrzeć w górę. Znaleźć ten specjalny czas dla Boga, czas w ciszy.

Rozpoczęliśmy ten dobry dla nas czas Mszą Świętą, którą w intencji wszystkich zmarłych członków Domowego Kościoła odprawił ksiądz Maciej Kornecki. Wspominaliśmy szczególnie Tych, którzy jeszcze niedawno byli z nami.

Później wysłuchaliśmy konferencji ks. Macieja na temat różnych duchowości- autorytarnej, czyli takiej drogi do świętości, którą idziemy zapatrzeni we wzory świętych, próbując ich naśladować. Ale znacznie częściej doświadczamy Boga w zagubieniu, w cierpieniu, w samotności, w zmaganiu się z trudami codzienności. W takich sytuacjach bardzo wielu ludzi naprawdę doświadcza obecności Boga i oddaje całe swoje życie Jemu. Właśnie wtedy zwracamy się do Niego, bo znikąd nie oczekujemy już pomocy.

dk zakrzow3 Ale jest też inne trwanie z Bogiem, trwanie w cieple Jego miłości. Właśnie wartość takiej modlitwy w ciszy, modlitwy bez wielu słów, modlitwy wewnętrznej ukazał 46 biorącym udział w dniach skupienia małżonkom ksiądz Andrzej Muszala. Zaprezentował drogę „Pięć razy NIC”, zarysowaną przez św. Jana od Krzyża, dla którego „modlitwa to podążanie na szczyt góry Miłości stromą ścieżką zapominania o sobie, a otwierania się na działanie Boga” w nas. „Pięć razy NIC” to konkretna technika czy instrukcja na Namiot Spotkania- jedno ze zobowiązań Domowego Kościoła. Polega ono na systematycznej modlitwie Pismem Świętym, czyli próbie usłyszenia, co Bóg mówi konkretnemu człowiekowi w słowach Biblii.

Aby otworzyć się na te słowa, najpierw musimy sobie uświadomić, że Bóg jest w nas, w każdym człowieku. Jest i ożywia każdą komórkę naszego ciała. Uzdatnia nas do życia. Nasze ciała i naszego ducha.

Dopiero gdy staniemy w obecności Boga, możemy próbować iść po śladach Jezusa, które zostawił nam w Ewangelii. „Wystarczy, że otworzę Ewangelię, a już wdycham zapachy z życia Jezusa, wiem też, w którą biec stronę” pisała św. Teresa z Lisieux.

Takie „czytanie” Ewangelii jest trudne, ale, jeśli zamkniemy oczy, zaczniemy patrzeć sercem na Jezusa w konkretnych sytuacjach , gdy się bardzo bał męki w Ogrodzie Oliwnym, gdy uzdrawiał, gdy cierpiał, wyobrazimy sobie Jezusa, poczujemy się dzieckiem w Jego rękach, zaopiekowanym i kochanym. Oddamy Mu swoje sprawy i doświadczymy pokoju i wielkiej miłości Boga. W każdym z nas jest duże pragnienie takiej modlitwy.

W trakcie obu tych dni towarzyszył nam też śmiech i gwar piętnaściorga dzieci, którymi w trakcie konferencji i zajęć rodziców opiekowała się diakonia wychowawcza. Był również czas na spacery po okolicznych lasach, na rozmowy przy kawie, śmiech na pogodnym wieczorku, wspólne śpiewanie i po prostu pobycie ze sobą.

Parafialne dni skupienia Domowego Kościoła to dobry czas dla rodziny, małżeństwa, wspólnoty. Dziękujemy parze łącznikowej- Ani i Bolkowi Ścigom, którzy podjęli się organizacji tych wspólnych rekolekcji. Szczególnie jesteśmy wdzięczni księżom prowadzącym- Maciejowi Korneckiemu i Andrzejowi Muszali, ale również Ks. Krzysztofowi Sordylowi i Pawłowi Nowakowi, którzy znaleźli czas, aby nas odwiedzić.
Jednocześnie zapraszamy wszystkie małżeństwa do wspólnej modlitwy w trakcie Mszy Świętej o godz. 9.30 w pierwszą niedzielę miesiąca oraz na wspólne śpiewanie w kryptach pod plebanią w każdą pierwszą sobotę miesiąca o godz. 17.00.

DK zakrzow1

  DSC 0079